VEDTEKTER FOR NORSK LEONBERGER KLUBB - OPPDATERT pr. 22.5.2010
- Godkjent av Generalforsamlingen 16.3.-91
- Justert på Generalforsamlingen 27.3.-93
- Justert på Generalforsamlingen 10.3.-94
- Justert på Generalforsamlingen 19.8.-95
- Justert på Generalforsamlingen 20.3.-99
- Justert på Generalforsamlingen 26.3. 06
- Justert på Årsmøtet 25.5.07
- Justert på Årsmøtet 10.5.08
- Justert på Årsmøtet 15.3.09
- Justert på Årsmøtet 22.5.2010
VEDTEKTER FOR NORSK LEONBERGER KLUBB
Kapittel 1. Navn og formål
§1 Navn
Klubbens navn er Norsk Leonberger Klubb (NLBK).
§2 Tilknytning
NLBK er medlemsklubb i Norsk Kennel Klubb(NKK). Klubben skal være tilsluttet den Internasjonale Leonberger Union. Klubben er stiftet 1. januar 1991.
§3 Formål
Klubbens formål er å
a) fremme et ansvarlig hundehold i samfunnet
b) fremme mulighetene for aktivitet med hund
c) fremme utviklingen av leonbergeren som rase
d) bidra til å ivareta utviklingen av fysisk og psykisk sunne hunder, typeriktige, funksjonelle og sosialt veltilpassede individer
e) arbeide for å bevare leonbergeren ut fra FCI's standard og bruksegenskaper gjennom avlsarbeid, gjennomføring av/eller medvirkning til utstillinger, lydighets- og brukshund aktiviteter. Det skal legges vekt på informasjon om rasens egenskaper som bruks- og familiehund.
Kapittel 2 Medlemskap
§4 Medlemskap
Som medlem kan opptas enhver uberyktet person. Styret kan nekte å oppta som medlem person som antas å kunne skade klubben og/eller hundesaken.
§5 Medlemskontingent
Kontingenter fastsettes på årsmøte etter forslag fra styret.
Medlem har ingen rettigheter før kontingenten er betalt.
Som medlem er man medlem av Norsk Kennel Klubb(NKK) og Norsk Leonberger klubb.
Norsk Kennel klubb(NKK) sender ut regning på kontingenten og medlemsåret følger kalender
året.
Husstandsmedlemskap kan tegnes for flere personer med fast bopel på samme adresse.
De må alltid være en person som betaler fult medlemskap. Øvrige personer betaler 100.- pr.
år.
Husstandsmedlemmer har samme rettigheter som ordinært medlem, men får ikke Hundesport
og medlemsblad. Nedre aldersgrense er 15 år.
Nyinnmeldte medlemmer betaler etter 01.09 50 % ut året.
§ 6 Medlemsplikter
Medlemmene er forpliktet til å følge og arbeide etter klubbens formål, lover, regler og retningslinjer og medvirke til at Leonbergeren utvikles og blir kjent slik den beskrives i FCI’s standard.
Medlemmene forplikter seg til å opptre på en slik måte at klubbens formål og anseelse fremmes.
Medlemskontingenter skal være NKK i hende i rett tid. Medlem som ikke har betalt skyldig kontingent eller som ikke har regulert annen mulig gjeld i forhold til klubben i riktig tid, kan ikke påberope seg rettigheter i klubben.
§ 7 Opphør av medlemskap
Medlemskap i klubben opphører ved:
a) utmeldelse
b) strykning besluttet av klubbens styre på grunn av manglende kontingentinnbetaling og/eller uregulert gjeld til klubben uten at kravet på kontingent derved bortfaller
c) strykning på grunn av manglende grunnkontingent til NKK
d) vedtak om strykning av medlemskap besluttet av klubbens styre
e) vedtak om strykning av medlemskap i klubben besluttet av NKK's Disiplinærkomite
f) vedtak om eksklusjon besluttet av NKKs Disiplinærkomite. Medlemskap opphører da i alle NKKs medlemsklubber.
§8 Disiplinære reaksjoner
Person som er ekskludert uten tidsbegrensning av NKKs Disiplinærkomite kan ikke opptas som medlem igjen i noen klubb uten disiplinærkomiteens skriftlige aksept på dette.
Person som er ekskludert av, eller p.g.a. manglende kontingentinnbetaling er strøket av annen samarbeidende klubb, kan ikke opptas som medlem, uten anbefaling av den klubb som har foretatt eksklusjonen eller strykningen
Klubbens styre kan advare, anmode om å ut tre, utelukke for begrenset tid eller stryke et medlemskap for begrenset eller ikke begrenset tid.
Strykning av medlemskap krever ¾ flertall av fulltallig styre.
Person som er nektet opptakelse eller strøket som medlem kan anke vedtaket inn for NKKs Apellkomitè. Anken må sendes senest 14 dager etter at meddelelsen om beslutningen er blitt meddelt skriftlig. Den som anker må også erklære at avgjørelsen i Apellkomiteèn godtas som endelig og inappellabel.
Styret plikter å gjør oppmerksom på ankeinstansen, tidsfrist og at Apellkomiteèns avgjørelse er endelig og bindende.
§ 9 Æresmedlem
Styret kan på årsmøte foreslå særlig fortjente medlemmer som klubbens æresmedlemmer. Det kreves 2/3 kvalifisert flertall og voteres uten debatt. Forslag om æresmedlem fremsettes gjennom styret. Som æresmedlem kan utnevnes person som gjennom lang tid har bidratt vesentlig med aktivt arbeid for Leonbergerens fremme. Æresmedlemmer betaler ikke kontingent til klubben.
Styret kan påskjønne personer som har ytet klubben spesielt store tjenester i en enkeltsak eller på et enkeltfelt. Disse tildeles hederstegn.
Kapittel 3 Organisasjon
§10 Klubbens organer
a) årsmøtet
b) ekstraordinært årsmøte
c) styre
d) valgkomite
§ 11 Årsmøte
Årsmøte er klubbens øverste myndighet og skal avholdes hvert år innen 10. juni og innkalles av styret med minst 4 ukers varsel. Møtedatoen skal dog gjøres kjent for klubbens medlemmer på interne nettsider med minst 8 ukers varsel slik at frister for forslag etc. kan overholdes og innkomne saker/ forslag kan medtas i den formelle innkallelsen.
Innkallelsen publiseres på intern nettside og medlemmer kan få tilsendt sakspapirene ved henvendelse til styret.
Med innkallelsen skal følge:
· Dagsorden
· Undertegnet årsberetning
· Undertegnet regnskap med revisors beretning
· Forslag til kandidater til valgene. Forslag på kandidater må være Valgkomiteen i hende/poststemplet senest 5 uker før møtedato.
· Forslag eller saker som medlemmene eller styret ønsker fremmet. Forslag fra medlemmene må være styret i hende/poststemplet senest 5 uker før møtedato.
Leder og nestleder velges av årsmøtet ved særskilt valg for 2 år. Leder og nestleder skal ikke være på valg samme år.
Styremedlemmene velges for 2-to år ad gangen og vararepresentanter velges for 1-ett år ad gangen. 2 styremedlemmer trer ut hvert år, første gang ved loddtrekning.
Kun de oppgitte saker eller forslag kan behandles.
Årsmøtet kan diskutere, men ikke avgjøre saker som ikke er oppsatt på dagsorden og kunngjort i innkallingen.
Møte- og stemmerett i årsmøtet har:
alle medlemmer som har betalt kontingenten for det år årsmøtet avholdes og æresmedlemmer
Det kan kun stemmes ved personlig frammøte eller ved forhåndsstemmer. Forhåndsstemmer kan bare benyttes ved valg. Forhåndsstemmer skal være styret i hende senest en uke før årsmøtet. Ved innkallelsen skal styret angi hvordan forhåndsstemmene skal innsendes for at stemmegivningen skal være hemmelig.
Forhåndsstemmene skal sendes i lukket konvolutt merket "Forhåndsstemme". Forhåndsstemmer skal forvares uåpnet av styret, og kun åpnes i forbindelse med stemmeavgivelse på årsmøtet.
Ved valg hvor det ikke er fremmet forslag til konkurrerende kandidater kan skriftlig avstemning ikke kreves.
Årsmøtet velger ordstyrer, referent, tellekorps bestående av to medlemmer og to medlemmer til å underskrive protokollen.
Saker til votering avgjøres med alminnelig flertall.
§ 12 Ekstraordinært årsmøte
Ekstraordinært årsmøte avholdes hvis styret eller minst 10 % av medlemmene forlanger det.
Møtet innkalles med minst 14 dagers varsel sammen med angivelse av de saker som skal behandles. Kun de oppgitte saker eller forslag kan behandles.
For møte- og stemmerett gjelder de samme regler som for ordinært årsmøte.
§13 Årsmøtet behandler
- Årsberetning
- Revidert regnskap med revisors beretning.
- Budsjett for neste år og fastsettelse av kontingent for det påfølgende år, honorar til revisor.
- Planer for drift og aktivitet neste år
- Saker som er fremmet av styret.
- Saker som er fremmet av medlemmene innen fristen (5 uker).
- Valg av leder
- Valg av nestleder
- Valg av sekretær
- Valg av kasserer
- Valg av styremedlemmer
- Valg av vararepresentanter
- Valg av revisor og vararevisor
- Valg av valgkomite med tre medlemmer og vararepresentant.
§ 14 Tillitsverv
Personer som er dømt for dyremishandling etter ”Lov om dyrevern” kan ikke velges eller oppnevnes til tillitsverv i klubben.
§ 15 Styret.
Styret består av leder, nestleder, sekretær, kasserer og 2 styremedlemmer, samt 2
varamedlemmer som alle velges av årsmøtet. Klubbens tillitsvalgte skal være medlem av klubben.
Styret har ansvar for
a) å lede klubben mellom årsmøtene
b) Avholde årsmøtet
c) Drive klubben i samsvar med formålsparagrafen
d) Gjennomføre beslutninger truffet av årsmøtet
e) Oppnevne avlsråd, valpeformidler, komiteer, redaktør for avis og nettsider og representanter for klubben
f) Søke å koordinere sine aktiviteter med andre klubber via den lokale NKK-regions.
g) Utarbeide retningslinjer for avlsråd, valpeformidling, komiteer og redaktører.
Styret er beslutningsdyktig når leder eller nestleder og minst 3 andre styremedlemmer er tilstede.
Styret sammenkalles når fungerende leder bestemmer eller når 2 av styremedlemmene krever det. Det skal føres referat fra styremøtene. Referat skal inntas i egen protokoll og sendes styrets medlemmer og vararepresentanter, revisorer, lokalkontakter og ledere av ordinære råd og utvalg. Medlemmer har innsynsrett i saker som gjelder egen person.
Saker som krever avstemming i styret avgjøres ved simpelt flertall. Ved stemmelikhet har leder dobbeltstemme.
Varamedlemmer har møterett i styret, men har ikke stemmerett med mindre det er forfall av ordinært medlem.
§ 16 Valgkomite
Valgkomiteen består av 3 medlemmer og 1 vararepresentant. Valgkomiteen velger leder innen sin midte. Valgkomiteen tar imot og skal selv fremme forslag på kandidater til de verv som skal besettes. Valgkomiteen skal velges for 2 år av gangen. Max 2 medlemmer kan skiftes ut hvert år, slik at man beholder en viss kontinuitet.
§ 17 Avdelingene (gjelder for raseklubb/- forbund med slike- NLBK har ikke det)
Kapittel 4 Revisor
§ 18 Revisor
Årsmøtet velger både revisor og vararevisor. Revisor reviderer regnskapene og avgir beretning til årsmøtet.
Både revisor og vararevisor bør være registrerte revisorer, eller være personer med kunnskap og efaring i regnskapsførsel.
Kapittel 5 Diverse bestemmelser
§ 19 Lovendring
Lovendringer kan kun foretas på ordinært årsmøte og må vedtas med minst 2/3 flertall av avgitte stemmer. Lovene og endringer må godkjennes av NKK før de er gyldige.
§ 20 Stemmetall
Det kreves kvalifisert flertall for valg av: Æresmedlem, lovendring og oppløsning.
Der intet annet er nevnt kreves det absolutt flertall.
§21 Oppløsning
For å oppløse klubben kreves det minst ¾ flertall på ordinært årsmøte. Oppnås slikt flertall holdes ekstraordinær generalforsamling senest 3-tre måneder etter ordinært årsmøte. Beslutningen må stadfestes på ekstraordinært årsmøte med minst ¾ flertall.
Ved oppløsning tilfaller klubbens midler til NKK til forvaring, for eventuell opprettelse av ny spesialklubb for Leonbergere. Er en ny slik klubb ikke stiftet inne senest 3-tre år etter den gamle klubbs oppløsning tilfaller midlene NKK for av denne å anvendes til å fremme av de under paragraf 2 nevnte formål.
§ 22 Avlsråd
Klubbens avlsråd forestås av et avlsråd bestående av en leder, to medlemmer, valpeformidler og to vararepresentanter. Avlsrådet oppnevnes av styret. Avlsrådets arbeid reguleres av klubbens "Retningslinjer for avl og oppdrett av Leonbergere.
Avlsrådet og klubbens oppdrettere skal samarbeide vedrørende avlsretningslinjene til NLBK.
Forslag/endringer i avlsretningslinjene fremmes til styret og endelig avgjørelse skal vedtas av styret.
Leder i avlsrådet møter i styret uten stemmerett. Oppdretter som er medlem av NLBK skal drive sitt avlsarbeid i tråd med klubbens formål og de retningslinjer som til enhver tid gjelder for klubbens avlsarbeid.
§ 23 Regionkontakter
Styret skal oppnevne regionale kontaktpersoner som skal drive kontaktskapende virksomhet og informasjonsarbeide i sitt område. Oppnevning foretas etter forslag fra medlemmer i området. De regionale kontaktpersoner arbeider etter "Retningslinjer for regionale kontaktpersoner", godkjent av årsmøtet.
§ 24 Komiteer og utvalg
Styret kan oppnevne komiteer og utvalg etter behov for å ivareta spesielle oppgaver i klubben, for eksempel redaksjonskomité, utstillingskomitè , lydighets- og brukskhundkomitè. Permanente komiteer oppnevnt av styret skal ha skriftlige retningslinjer for sitt arbeid.
§ 25 Representasjon
Styrets leder representerer klubben i NKK's representantskap og i andre fora. Dersom leder og nestleder er forhindret fra å møte eller det skal møte flere representanter, oppnevnes disse av styret.
Definisjoner
Med absolutt flertall menes at mer enn 50 % av de avgitte gyldige stemmer er for forslaget. Blanke stemmer er gyldige stemmer.
Med kvalifisert flertall menes at mer enn en spesifisert størrelse (f.eks. 2/3 flertall ved lovendring) er for forslaget. Blanke stemmer er gyldige stemmer.