Utstilling

Å dra på utstilling med hunden din har flere positive sider. For det første gir det en fin mulighet til å vise frem hundens kvaliteter og få en profesjonell vurdering av hvordan den samsvarer med rasestandarden. Dette kan være nyttig for videre avl og avlsplanlegging.
I tillegg er hundeutstillinger en sosial arena, både for hund og eier. Hunden får verdifull trening i å være blant mange mennesker og dyr, noe som styrker dens sosiale ferdigheter og trygghet. For eieren gir det sjansen til å møte andre hundeeiere, utveksle erfaringer og lære mer om rasen.
Konkurranseaspektet kan også være motiverende og givende. Å jobbe med hunden for å forbedre dens holdning, bevegelser og lydighet skaper et sterkere bånd mellom hund og eier. Til slutt er det en morsom og spennende opplevelse, uansett om man vinner eller ikke!
Klasseinndelinger:
- Valpeklasser (VK): For valper mellom 3-6 måneder og 6-9 måneder.
- Juniorklasse (JK): For hunder mellom 9-15 måneder.
- Unghundklasse (UK): For hunder mellom 15-24 måneder.
- Åpen klasse (AK): For hunder fra 18 måneder og eldre.
- Championklasse (Ch.K): For hunder fra 24 måneder som allerede har oppnådd nasjonalt championat.
- Veteranklasse (Vet.K): For hunder fra 8 år og eldre.
1. Kvalitetsbedømmelse og sløyfer
Bedømmelsen foregår i to trinn:
Kvalitetsbedømmelse:Hunden vurderes individuelt opp mot rasestandarden.
Konkurransebedømmelse:Hunder som har oppnådd bestemte kvalitetskrav konkurrerer mot hverandre om plasseringer.
- Excellent (EXC, rød sløyfe): Hunden er av utmerket kvalitet, svært nær rasestandarden.
- Very Good (VG, blå sløyfe): Hunden er av meget god kvalitet, men har mindre feil som gjør at den ikke får EXC.
- Good (G, gul sløyfe): Hunden er av god kvalitet, men har tydelige avvik fra rasestandarden.
- Sufficient (S, grønn sløyfe): Hunden tilfredsstiller rasestandarden, men har flere avvik.
- KIP (Kan ikke premieres): Hunden kan ikke vurderes pga. f.eks. dårlig oppførsel eller uvanlig ganglag.
- DISK (Diskvalifisert): Hunden diskvalifiseres om den har store feil som går imot rasestandarden (f.eks. feil farge eller alvorlige adferdsproblemer).
2. CK (Championkvalitet)
- Hundene som har fått Excellent (EXC) kan konkurrere videre i konkurranseklassen i sin klasse.
- Dommeren kan deretter tildele CK (Championkvalitet) til hunder som anses som spesielt gode eksemplarer av rasen. Kun hunder med CK kan konkurrere om CERT.
3. CERT (Certifikat)
- CERT (Certifikat) tildeles den beste hunden i sin klasse (som har CK) dersom den ikke allerede er norsk utstillingschampion.
- RES.CERT (Reserve Certifikat) gis til nest beste hund med CK, dersom vinneren allerede er champion.
- Hunden må samle tre CERT fra tre forskjellige dommere, hvorav minst ett må tas etter at hunden er fylt 2 år, for å oppnå Norsk Championat (N UCH).
- For å oppnå Norsk Championat (N UCH), må minst ett CERT tildeles på en utstilling i regi av NKK, eller en rasespesial som tilbyr et såkalt STOR CERT.
4. BIR, BIM og Beste i Gruppen
Når alle klasser er ferdig bedømt, konkurrerer de beste hannhundene og beste tispene mot hverandre:
Beste hannhund (BHK) og beste tispe (BTK) konkurrerer om:
- BIR (Best i Rasen) – vinneren går videre til gruppefinalen.
- BIM (Best i Motsatt kjønn) – beste hund av motsatt kjønn av BIR-vinneren.
Gruppevinner (BIG – Best i Gruppen): BIR-vinnerne konkurrerer mot de beste i sin FCI-gruppe.
Best in Show (BIS): Vinnerne fra hver gruppe møtes for å kåre utstillingens beste hund.
5. Championater
- Norsk Utstillingschampion (N UCH): 3 CERT fra tre forskjellige dommere, hvorav minst ett etter fylte 2 år.
- Nordisk Champion (NORD UCH): Norsk, svensk, dansk eller finsk championat kreves.
- Internasjonal Champion (C.I.B): Hunden må ha minst 4 CACIB (internasjonale certifikater) fra 3 forskjellige land og dommere.
6. Ekstra premier og utmerkelser
- HP (Hederspremie): Gis ofte til valper og oppdretterklasser for ekstra god kvalitet.
- CACIB (Internasjonalt CERT): Gis på internasjonale utstillinger og teller mot Internasjonalt Championat.
- Veteranchampion (N VET CH): Krever tre veterancert.
Utstilling terminologi
DQ - Diskvalifisert
KIP - Kan ikke premieres
S - Sufficient (Godtagbar)
G - Good (God)
VG - Very Good (Veldig God)
EXC - Excellent (Utmerket)
CK - Championkvalitet
Jun.CERT - Junior Certifikat
Vet.CERT - Veteran Cerifikat
CERT - Certifikat
Res.CERT - Reserve Certifikat
Jun. CACIB - Junior Internasjonalt Certifikat
Vet. CACIB - Veteran Internasjonalt Certifikat
CACIB - Internationalt Certifikat
BHK - Best Hannhund Klasse
BTK - Best Tispe Klasse
UCH - Utstillings Champion
BIM - Best i Motsatt Kjønn
BIR - Best i Rasen
BIG - Best i Gruppe
BIS - Best i Show
Certifikat/Reserve Certifikat/CK (Championkvalitet)
Helt igjennom typisk, og i alt vesentlig riktig bygget hund, med så tydelige fortrinn og så uvesentlige feil at dommeren finner den å være av championkvalitet. Det utdeles et reserve-cert, til hunden bak cert-vinneren, som vil telle som cert dersom cert-vinneren skulle bli diskvalifisert. Også reserve-cert vinneren må tilfredsstille nasjonale jakt- eller brukskrav for oppnåelse av cert dersom det er påkrevd
for rasen.
Excellent (Utmerket) i kvalitetsklasse
Hund som i all vesentlighet tilsvarer rasens standard og som presenteres i utmerket kondisjon, viser et harmonisk, velbalansert temperament, holder utmerket klasse og har utmerket helhet. Hundens utmerkede kvaliteter i forhold til raseidealet tillater at dommeren kan se bort fra mindre detaljfeil. Hunden må ha tydelig kjønnspreg.
Very Good (Meget god) i kvalitetesklasse
Hund som godt tilsvarer rasens standard, som er velbalansert og i god kondisjon. Mindre feil kan tolereres, men ingen som negativt påvirker helhetsinntrykket. Denne premieringen kan kun gis til hund av meget god kvalitet.
Good (God) i kvalitetsklasse
Hund som tilsvarer rasens standard og hvis eksteriøre feil er av mindre fremtredende karakter.
Sufficient (Godtagbar) i kvalitetsklasse
Hund som tilsvarer rasens standard, men som ikke har rasens alle karakteriske preg eller har bristende fysisk kondisjon.